Ceny nieruchomości w Hiszpanii wzrastają o 1,7% w stosunku do roku 2015

Średnia cena nieruchomości z rynku wtórnego w Hiszpanii w listopadzie 2016 była 1,548€ za m². Liczba ta oznacza spadek o -0,35% w stosunku do października, kiedy cena za m² wynosiła 1,554€. Jednak odbicie w stosunku do listopada 2015 było o 1,7% gdy średnia cena rok temu była 1,522 za m².

Rynek nieruchomości w dalszym ciągu pokazuje swoją moc. Według Miguela ‚Angela Alemany, dyrektora generalnego jednego z największych portali nieruchomości w Hiszpanii, jest bardzo istotne, że wskaźniki takie , jak cena mieszkań z rynku wtórnego idą zrównoważonym rytmem, spełniając aktualne zapotrzebowanie, nie narażają przy tym przyszłości. Szef portalu twierdzi, że „sektor ten nie może sobie pozwolić na kolejne rozbieżności jak w 2008 roku, ponieważ skutki byłyby katastrofalne dla hiszpańskiej gospodarki i wizerunku kraju za granicą.” Ważną część odpowiedzialności za obecne ożywienie leży po stronie popytu, poziom zaufania jest znacznie wyższy niż kilka lat temu. Odkąd rynek nieruchomości w Hiszpanii osiągnął dno, potencjalny nabywca jest wrażliwy na zmiany cen i dziś „wie, w jakich okolicach ceny dotknęły dna i są wciąż niskie. Ta znajomość f-dvu93uhts-enesrynku pozwala przyszłemu właścicielowi podejmować świadome decyzje i uniknąć ryzyka”, mówi Alemany dodając, że „prawdziwy kupujący nie czuje się bezbronny ponieważ ma wiele informacji na wyciągnięcie ręki”.

Najdroższe regiony w listopadzie to Kraj Basków (2,654€/m²), Baleary (2.192 €/m²) i Madryt (2.040 €/m²) oraz najtańsze, Castilla-La Mancha (908 €/m²), Extremadura (1.099 €/m²) y Murcia (1.187 €/m²). W skali roku między 2015 i 2016 rokiem największe różnice były w Kraju Basków (-5,49%), Asturias (-4,33%) i Castilla-La Mancha (-3,96%).

Do tego ceny mieszkań w 2017 wzrosną o ok. 7,5%, przewiduje Cátedra Inmobiliaria del Instituto de Práctica Empresarial (IPE). Wzrost ten jest wynikiem zwiększenia liczby sprzedaży szacowany na 17% i boom na kredyty hipoteczne na 8,7% oraz zwiększonej aktywności budowlanej, która wynosi 25%.

Zgodnie z tym co mówi ta organizacja, na koniec roku 2017 średnia cena mieszkań będzie na poziomie 144,973 euro. Podobnie oczekuje się, że ceny mieszkań zarówno z drugiej ręki jak i nieruchomości deweloperskie będą dalej wzrastać. Podsumowując – jeśli ktoś myśli kupić nieruchomość w Hiszpanii, teraz jest najlepszy ku temu okres.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *