Nieruchomości Hiszpania – inwestycja, która się opłaca

„Nieruchomości Hiszpania” od kilku lat te dwa związane ze sobą wyrazy są uniwersalnym hasłem otwierającym sejfy inwestorów. Po niemal dekadzie od kryzysowego zawirowania w Hiszpanii, czas przyjrzeć się jak zmienił się rynek nieruchomości w tym kraju. Wiadomo jedno, inwestycja w hiszpańskie nieruchomości wciąż się opłaca, ale pozostaje pytanie – jak długo?

NIERUCHOMOŚCI Hiszpania, a kryzysowe zawirowania rynku
Kryzys roku 2008 szczególnie dotknął Hiszpanię. Na rynku pojawiło się dużo nieruchomości deweloperskich, mieszkań z rynku wtórnego i nieruchomości przejętych przez bank. Nagle wzrosła podaż, a zmalał popyt. Nastąpiła też istotna korekta cen – po 2008 roku wyniosła aż 30%!

Obecnie koszt zakupu mieszkania w Hiszpanii jest porównywalny do kosztów zakupu mieszkania w Polsce. Często jest taniej, bo ładny apartament wymagający remontu można nabyć nawet za 80-kilka tysięcy euro. Jeśli zdecydujemy się na gruntowny remont, łącznie ze sprowadzeniem zaufanej ekipy z Polski, i tak zapłacimy za całość taniej niż za mieszkanie w centrum polskiej stolicy. Same koszty utrzymania nie różnią się niczym od kosztów w naszym kraju. Co więcej, koszty utrzymania nieruchomości (czynsz, rachunki za media) są nawet nieco niższe.

NIERUCHOMOŚCI Hiszpania – okazja LAST MINUTE!
Ta sytuacja może się jednak szybko zmienić. Od 2008 roku wiele się zmieniło i rynek nieruchomości powoli odbija się od dna. Hiszpanie odzyskują siły, a zachwyceni Hiszpanią obcokrajowcy łapczywie korzystają z mieszkaniowych okazji. Rynek zaczyna się odradzać. Trwa boom na kredyty hipoteczne, sprzedaż nieruchomości rośnie, a co za tym idzie, ceny mieszkań także powoli pną się w górę (w 2015 roku wzrost cen wyniósł 1,7%). Dlatego to ostatni moment na skorzystanie z okazji zakupu taniego mieszkania czy domu z widokiem na morze. Przewiduje się, że ceny mieszkań w 2017 wzrosną o ok. 7,5%.

Ceny wciąż są na tyle niskie, by zachęcać do zakupu, a jednocześnie wybór nieruchomości jest coraz bardziej ograniczany. Ubywa atrakcyjnych nieruchomości – większość z tych przejętych przez banki w okresie największego kryzysu została już sprzedana. Popularnością cieszą się też mieszkania deweloperskie, które są oddawane „pod klucz”. Tego typu apartamenty czy domy z reguły kupują obcokrajowcy, szczególnie Rosjanie, dla których posiadanie nieruchomości w Hiszpanii jest szansą na uzyskanie praw obywatela Unii Europejskiej. Dlatego tuż przed oddaniem bloku, często zostaje tylko kilka mieszkań do wyboru. Nieruchomości wymagające remontu to z kolei łakomy kąsek dla tych, którzy planują dostosowanie lokum do własnego stylu i… pragną widoku morza za oknem.

Przy powoli rosnących cenach, malejącej liczbie nieruchomości do wyboru oraz zwiększeniu się liczby potencjalnych nabywców to ostatni moment na skorzystanie z okazji na zakup taniej nieruchomości w Hiszpanii.

Nieruchomości Hiszpania – Które z nich to najlepszy wybór?

bank takeovers second hand property property developer
Nieruchomości z przejęć bankowych Nieruchomości z drugiej ręki Nieruchomości Deweloperskie

 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *